Mity dotyczące wysychania studni głębinowej – co nie jest prawdą?
Polska to państwo, które niestety już dawno przestało cieszyć się dużymi zasobami wód głębinowych. Jest to naturalna przyczyna, związana z stepowaniem naszego kraju.
Od kilku lat w okresie wiosenno-jesiennym zauważamy susze, które wynikają ze zmian klimatycznych. Dla studni, której lustro wody jest płytkie, wystarczy kilka upalnych dni, by zauważyć wyraźnie obniżenie poziomu lustra. Nie można tutaj mówić o „wyschnięciu źródła” Wszystko wraca do normy, gdy napływają intensywne opady deszczu.
Kolejnym problemem, które zrzucane może być na proces wysychania, jest dobranie nieodpowiedniej pompy. Urządzenia, które cieszą się dużą wydajnością, a małym zasobem wody w studni mogą doprowadzić do jej całkowitego wyschnięcia. Co więcej, montaż takich urządzeń będzie wiązał się z częstymi kosztami np. naprawy, serwisu itp.
Naszą poradą jest powierzenie dobory pompy ekspertom. Jeżeli poziom wód w naszej studni się obniża, wcale nie musi oznaczać to jej wysychania. Wpływ może mieć nieodpowiednio dobrany oraz zainstalowany sprzęt. Czasem wystarczy zmiana z pompy hydroforowej na zatapianą.
Główne przyczyny wysychania studni głębinowych.
Zmiany klimatyczne, niestety żyjemy w czasach w których klimat zakłóca cykl hydrologiczny. Sytuacja w Polsce jest alarmująca. Woda, która zasila warstwy wodonośne maleje, a opady są coraz rzadziej. Poziom wody w rzekach maleje, wysokie temperatury oraz zanikające deszcze mogą znacząco wpłynąć na pustki w studniach.
Kolejną przyczyną to nieodpowiednia lokalizacja, dlatego bardzo popularne jest teraz sprawdzenie, na jakiej głębokości będzie znajdować się woda. Bez przeprowadzenia pomiaru, narażamy się na niepotrzebne koszta, ryzyko wyboru lokalizacji o ubogich zasobach wody.
Przed rozpoczęciem budowy należy też dowiedzieć się czy miejsce które zostało wskazane za dobre pod względem wiercenia, nie jest zanieczyszczone np. ściekami, nawozami czy innymi chemikaliami. Takie czynniki mogą również wpływać na opadanie poziomu lustra wody. Kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem jest susza hydrogeologiczna, obniżająca poziom wód gruntowych. O jej występowaniu możemy mówić gdy przepływ w rzekach znacząco spada, poniżej średniej wartości wieloletniej. Późniejsza regeneracja wód podziemnych jest procesem długotrwałym.
Jak monitorować poziom wody w studni głębinowej?
Jako użytkownicy, możemy sprawdzić we własnym zakresie co jest powodem wysychania studni. Często myślenie jest błędne, a braku wody należy szukać gdzieś indziej. Pierwsze co powinno być dla nas sygnałem jest spadek ciśnienia oraz przerywany przepływ wody. Również sam smak czy zapach może dać nam powód do myślenia.
W następnej kolejności należy zbadać szczelność połączeń, szczególną uwagę należy zwrócić na odcinku studnia-pompa-zawór zwrotny. Przy tej kombinacji lubi pojawiać się nieszczelność, która prowadzi do wysokiego ciśnienia. Daje nam to światełko do sprawdzenia hydroforu oraz zaworu zwrotnego.
Sprawdzić to możemy, podłączając pompę z pominięciem zaworu, pamiętając by czas podłączenia był krótki. Warto zastanowić się nad wezwaniem fachowców, którzy zadbają również o sprawdzenie filtru ssącego, części lubiącej „zamulić”. Jeżeli to ona okaże się być winna możemy spróbować ją oczyścić lub wymienić na nową. Zwróć uwagę czy Twoja pompa pracuje tak samo jak wcześniej. Jeżeli jej praca jest wykonywana jest częściej i dłużej, a woda dostarczana jest w tej samej ilości co dotychczas, może być to również sygnał do wysychania studni.
Sprawdź swoją działkę i dowiedz się
Na jakiej głębokości jest woda?
+ 48 791 971 094
Metody zapobiegania wysychaniu studni głębinowych.
Pierwsze i najważniejsze, to wybór odpowiedniego miejsca i głębokości dla studni. Nasza firma pomoże Ci zbadać warunki hydrogeologiczne terenu oraz wskazać najlepsze miejsce dla Twojej studni. Gdy już jesteś jej posiadaczem, pamiętaj by racjonalnie korzystać z zasobów wody, a także dbać o konserwację studni. Mowa tu o sprawdzaniu stanu technicznego pompy, czyszczeniu filtrów czy usuwaniu zanieczyszczeń z jej dna.
Jeżeli boisz się, że Twoja studnia może wyschnąć zadbaj o konserwację zapobiegawczą. Na rynku możemy znaleźć firmy, które oferują nam kompleksowe sprawdzenie studni od przepływu wody, sprawdzenia zbiorników ciśnienia, pracy pompy studniowej. Dzięki tej usłudze, dowiadujemy się czy zainstalowana pompa znajduję się w odpowiednim miejscu, być może powinna zostać opuszczona głębiej.
Fachowcy pomogą ustalić czy wasza studnia faktycznie jest sucha czy alarm jest spowodowany awarią jakiegoś elementu. Obecnie dużą popularnością cieszą się czujniki poziomu wody w studni. Pokazują nam one aktualny stan jej zasobów oraz ostrzegają o spadku poziomu wody. Czasem niestety nie jest nam w stanie nic pomóc i jedyną opcją jest zadbać o nową studnię. Takie przypadki często kończą się głębszymi wierceniami, by dostać się do dodatkowych wód gruntowych.
Podsumowując, istotne jest by umieć mądrze gospodarować zasobami wód podziemnych. Zmieniający się klimat, działalność człowieka to czynniki które mogą powodować wyczerpywanie się wody. Faktem jest, iż problem wysychania może dotyczyć coraz większej liczby regionów.
Długoterminowe skutki niewłaściwej eksploatacji studni głębinowej.
Niewłaściwa eksploatacja studni głębinowych może przyczyniać się do niesprawności oraz przerwie w dostawie wody do odbiorców. Mówiąc o niesprawnościach, wyróżnić można: techniczne odnoszące się do urządzeń, konstrukcji otworu studziennego. Mikrobiologiczne czyli wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na dnie, zagrażające życiu człowieka. Chemiczne jeżeli w pobliżu znajdują się kanalizacje, pola z nawozami oraz ostatnie czyli zużycie eksploatacyjne.
Nawet najlepiej zaprojektowana studnia, wymaga ciągłego przeglądu i regeneracji. Ta ostatnia by przyniosła rezultaty, musi być przeprowadzana w sposób odpowiedzialny przez odpowiednio przeszkolone osoby. Aby odpowiednio dobrać parametry, należy przyjrzeć się odpowiednio wcześniejszym obserwacją z okresu użytkowania studni oraz wziąć pod uwagę warunki hydrogeologiczne. Niestety w Polsce regeneracja studni jest fatalna, wykonuje się ją co około 25 lat co powoduje stopniową utratę wody. By zapobiec zanikaniu wody w studni, badania i analizy powinny być regularne, średnio co 5 lat.
Jeżeli projekt naszej studni zaczynamy od sprawdzenia pomiarowego gruntu, wybrane materiały są wysokiej jakości, a studnia jest regularnie sprawdzana to może nam służyć i 100 lat.
Badania elektrooporowe gruntu
Powstanie studni głębinowej, powinno rozpoczynać przeprowadzenie pomiaru elektrooporowego. Dzięki niemu, po rozpoznaniu terenu można oszacować na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Jej występowanie często zaczyna się już na kilku metrach pod ziemią, jednak zdarza się że może ona sięgać do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów pod powierzchnią ziemi. Warstwy pod spodem, skalne czy też piaszczysto-żwirowe, naturalnie magazynują wodę. Woda ta, jest bardzo czysta i bogata w składniki mineralne. Jest wykorzystywana zarówno do picia jak i innych celów gospodarczych. Zanim jednak zaczniemy z niej w pełni skorzystać, musimy pamiętać by oddać ją do przebadania. Wykluczając tym samym zanieczyszczenia, które mogą się w niej znajdować.