Czy warto inwestować w studnię głębinową? Koszty vs. korzyści

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Baza wiedzy
  6. /
  7. Czy warto inwestować w...

Jakie są początkowe koszty budowy studni głębinowej?

Wiele z nas zastanawia się nad rozwiązaniem, jakim jest studnia głębinowa. Z pewnością niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, czy studnia głębinowa się opłaca? W jak duże koszty będę musiał pójść aby być jej posiadaczem? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to podstawowe pytanie jakim jest koszt budowy studni głębinowej i od czego w ogóle powinniśmy zacząć przygodę z nią. Jak wiemy bez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć, więc przed rozpoczęciem budowy domu, warto pomyśleć co byłoby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Mówię tutaj o wodociągu czy też wspomnianej wyżej studni głębinowej. Jak się okazuje spora ilość osób pomimo możliwości podciągnięcia wodociągu i tak stara się zadbać o swoje źródło w postaci studni głębinowej. Zapewne dzieje się tak z powodu praktycznie zerowych kosztów przy jej późniejszym użytkowaniu.

A jak natomiast wyglądają koszty przed jej powstaniem i czego głównie dotyczą? Z pewnością jedną z pierwszych rzeczy o które powinniśmy zadbać to jej  lokalizacja. Pomóc nam w tym może poszukiwanie wody metodą elektrooporową, dzięki któremu dowiadujemy się na jakiej głębokości i w jakim miejscu będzie odpowiednie miejsce do jej wiercenia. Przy takim badaniu gruntu ważne jest zapoznanie się szczegółowo z analizą geologiczną oraz mapami hydrogeologicznymi. Niekiedy powstanie studni głębinowej może wiązać się z uzyskaniem zgody, co zazwyczaj jest zależne od lokalizacji czy tez przepisów lokalnych. Dlatego przed rozpoczęciem działań w tym zakresie warto uzbroić się w cierpliwość i dobrze przygotować.

Kolejnym ważnym etapem, jest dobór metody wiercenia. Jak można by się było domyśleć każda z nich ma zarówno wady jak i zalety. Metoda udarowa, to jedna z najbardziej popularnych technik która z pewnością jest skuteczna, ale może ona powodować spore ilości odpadów. Jest ona często używana w warstwach skalnych przy zastosowaniu młota przebijającego się przez skałę. Kolejnym sposobem wiercenia jest metoda płuczkowa, w której to okruchy skalne wydobywa się w tym samym czasie, w którym wykonywany jest odwiert. Czas wiercenia studni głębinowej znacznie się skraca. Podczas wykonywanego odwiertu, woda przy pomocy płuczki dostaję się do odwiertu pod wysokim ciśnieniem. Warto tutaj wspomnieć iż do wyboru metody ważne jest podłoże na którym studnia głębinowa ma powstać. Nie każda metoda będzie sprawdzać się w podłożach skalistych i na odwrót.

Naszym następnym zadaniem po badaniach elektrooporowych, które wskażą nam gdzie znajduje się woda, doborze metody wiercenia jest zaopatrzenie się w materiały i oczywiście zadbanie o ich najwyższą jakość. Pamiętajmy o tym by rury które będziemy dobierać,  zapewniały nam stu procentową trwałość. Nie zapominajmy również o doborze odpowiedniej pompy, spełniającej nasze wymagania. Na koniec wspomnę tutaj o próbnych odwiertach, które w obecnym czasie stają się odległe i z pewnością zastępują je poszukiwania wody metodą elektrooporową.

Pomagamy skutecznie znaleźć wodę metodami inżynierskimi

Dokumentacja z wyników badań geofizycznych ERT wykonanych na działce 960 oraz 521/8 w miejscowości Jasionka


Długoterminowe oszczędności: czy studnia głębinowa się opłaca?

Mam wodociąg obok swojego domu ale czemu ciągle chodzi mi po głowie myśl o studni głębinowej?
Popatrzmy na to czy studnia głębinowa się opłaca skoro coraz popularniejszy staje się temat  wodociągów. Nie ma się co oszukiwać, posiadacze studni głębinowej z pewnością muszą pamiętać o utrzymaniu jej w czystości, co wiązać się może z mniejszymi jak i większymi kosztami. Kwestia ta jest dosyć oczywista bo chyba nie ma wśród nas kogoś, kto chciałby pić wodę z niesprawdzonego źródła.  Pamiętać należy tutaj o jej regularnym przeglądzie, sprawdzaniu jakości wody, oraz o zanieczyszczeniach które niestety mogą w niej się znajdować. Często możemy spotkać się z opinią posiadaczy zarówno studni głębinowej jak i wodociągu. Podkreślają oni, iż w przypadku awarii nie są oni uzależnieni od jednego źródła wody. Jak wygląda kwestia studni głębinowej? W jej budowę inwestuje się raz. Dalsze koszty nie powinny być wielkie, co z pewnością cieszy posiadaczy.  Korzystanie z wodociągów natomiast wiąże się z comiesięcznymi kosztami i niekiedy awariami – co pozwala nam na sprecyzowanie prostego rachunku.


Porównanie dostaw wody: studnia głębinowa vs. wodociągi

Zapewne nie raz członkowie gospodarstwa domowego zastanawiali się co jest lepsze studnia głębinowa czy rurociąg miejski. Każda osoba ceniąca sobie komfort będzie skłaniać się ku tej pierwszej opcji. Brak przerw w dostawie wody, brak innych związków które dodawane są w wodociągach, ujęcie głębinowe dostarcza nam również cennych pierwiastków oraz naturalną florę bakteryjną. O ile kiedyś wiele z nas korzystało z własnego ujęcia wody wyłącznie do podlewania ogrodów, mycia samochodu czy też napełniania basenów w sezonie letnim, to obecnie spora część z nas skłania się do całkowitego zrezygnowania z wodociągu i korzystania tylko ze swojej studni głębinowej.  

Należy jednak pamiętać, że zarówno podłączenie się pod studnie głębinową jak i wodociąg jest bezpieczne. Sprawa z wodociągami wygląda następująco, muszą być one tak jak i w przypadku studni głębinowej ciągle monitorowane, aby nie doszło w nich do żadnego zanieczyszczenia. Czasem zdarzają się tutaj przerwy w dostarczeniu wody, co może być nieco uciążliwe. Za plus rurociągu miejskiego możemy uznać stały dostęp do czystej wody i brak zmartwień w kwestii jakości wody czy konserwacji studni. Podsumowując woda jest nam niezbędna do życia i jest podstawą funkcjonowania gospodarstwa. Obydwie opisane wyżej opcje jej dostarczania mają swoje wady i zalety. Jednak niższe roczne koszta skłaniają coraz więcej osób do wybudowania własnej studni głębinowej na swojej działce.

Korzyści zdrowotne i ekologiczne posiadania własnej studni

Studnia głębinowa jest to otwór  wiercony, czerpiący wodę z warstw wodonośnych gruntu. Pomiędzy nimi, a warstwą gruntu znajdują się zazwyczaj tzw. warstwy nieprzepuszczalne. To właśnie dzięki nim, studnia głębinowa nie jest narażona w tak dużym stopniu na zanieczyszczenia jak np. studnia kopana.  Posiadacze własnych studni głębinowych są nie tylko zadowoleni z zmniejszenia kosztów ale także z lepszej jakości życia. Osoby takie są świadome naturalnego źródła pozbawionego np. chloru jednego z głównych składników wody wodociągowej. Pijąc wodę z własnej studni dbamy nie tylko o środowisko, ale i o własne zdrowie. Woda głębinowa jest oczyszczona, dzięki temu że warstwa wodonośna przechodzi przez warstwy filtracyjne co wpływa na jej wysoką jakość. Własna studnia to brak zmartwień o awarie czy podwyżki cen.

Jakie czynniki wpływają na opłacalność inwestycji w studnię głębinową?

Studnia głębinowa to kosztowny wydatek, który z czasem przynosi same korzyści. Ceny za wodę z wodociągu znacznie rosną dlatego taka inwestycja zaczyna przynosić spore oszczędności w gospodarstwie domowym nie tylko w zakresie własnej higieny ale też dbania o ogród, czy rekreacji. Własne źródło wody to troska nie tylko o siebie ale też o ekologie. Gospodarstwo czerpiące wodę ze studni głębinowej tworzy obiekt zamknięty, nie wykorzystując zasobów zakładów gospodarki wodnej. Taka studnia pozwoli nie tylko zadbać o domy jednorodzinne, to dobra pomoc dla systemów nawadniania, pól uprawnych, a nawet własnych działalności jak np. myjnia samochodowa. Jej odpowiednie wykonanie od podstaw z pewnością posłuży właścicielowi przez dziesięciolecia.

Szukanie wody Zagaje k. Krakowa

Chcesz znaleźć wodę pod studnię na swojej działce? – skontaktuj się z nami

+48 791 971 094