Jak gliniaste podłoże wpływa na koszt wiercenia studni?
Budowa przydomowej studni głębinowej to coraz bardziej popularna inwestycja. Dużej części osób decydujących się na jej budowę zależy na posiadaniu własnej, bezpłatnej wody – zazwyczaj do podlewania ogrodów, chodź coraz częściej do codziennego użytku. Istotnym czynnikiem przez który coraz więcej osób sięga po ten rodzaj studni jest z pewnością zmieniający się klimat i coraz bardziej suche lata. Koszt budowy studni zależy od wielu czynników. W miejscu, w którym lustro wody będzie znajdować się na małej wysokości, można podjąć wykonanie studni abisyńskiej bądź kopanej. Wydajność oraz poniesione koszty będą obejmować taki zakres jak: sprawdzenie warstw wodonośnych, rodzaj studni wraz z przybliżoną głębokością, wydajność zainstalowanych sprzętów.
Jeżeli nie wiesz jaka głębokość będzie najlepsza dla Twojego przyszłego źródła wody oraz na jakie koszty musisz się decydować, pomóc może Ci w tym szereg technologii oraz usług przybliżający całkowity koszt. Cała praca to nie tylko wykonanie odwiertu ale też wcześniejsze zapoznanie z geologią terenu, dobór instalacji, zabezpieczenia wraz z obudową obiektu. Jednak pamiętajmy, że gliniaste podłoże jest kłopotliwe i czasochłonne dlatego w takich terenach warto postawić na studnię wierconą niż kopaną.
Wiercenie studni w glinie a czas realizacji – czy jest dłuższe?
Czas, jaki będziemy musieli przeznaczyć na proces wiercenia zależy głównie od warunków geologicznych danego terenu oraz szacowanej głębokości. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla terenów gliniastych bądź iłów, będzie budowa studni chłonnej która może stać się koniecznością, wszędzie tam gdzie pojawia się problem z odprowadzeniem nadmiaru wody z działki. Niestety woda z takiej studni posłużyć nam będzie mogła wyłącznie do podlewania ogródków czy czynności związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego lub rolnictwa. Nie należy z niej pić!
Porównanie kosztów wiercenia studni w glinie z innymi rodzajami gruntów.
Samo wiercenie studni to dość zróżnicowany temat, ceny wahać będą się w zależności od regionu, lokalizacji nieruchomości, a także metody odwiertu. Wraz z głębokością otworu będzie zmieniać się też cena, im mniejsza głębokość tym niższa cena. Przed rozpoczęciem budowy ujęcia wody warto przeprowadzić profesjonalne badanie hydrologiczne w celu zlokalizowania warstw wodonośnych. Po jego analizie dowiemy się z jakim podłożem mamy do czynienia i jaki rodzaj studni będzie dla nas najlepszy. Co w dalszych rozważaniach pozwoli nam oszacować dokładne koszty naszej inwestycji. Podłoże gliniaste w odróżnieniu od pozostałych będzie łączyć się z niskimi cenami odwiertu, jednak taki odwiert będzie sensowny tylko wtedy gdy prócz glin widoczne będą żwiry lub piaski.
Koszty utrzymania studni w glinie – co trzeba uwzględnić?
Szukasz sposobu na ujęcie wody które będzie bez problemu docierać do Twojej działki? Mamy na to sposób, niezależna, zdrowa i czysta woda z własnej studni odmieni Twoje życie. Jej powstanie może przynieść wiele korzyści, cena za jej realizacje będzie zmienna i zależy od kilku czynników. Pierwszym, najważniejszym to robocizna TANIO wcale nie znaczy DOBRZE. Jako profesjonalna firma, współpracujemy z wiertaczami godnymi polecenia. Tak samo jak my pracują oni na profesjonalnych, odpowiednio serwisowanych sprzętach. Jeśli mowa o sprzęcie, to będzie on drugim czynnikiem który warto uwzględnić przy wyborze firmy.

Jako iż na rynku spotkać można różnych magików, chińczyków i naciągaczy warto podczas rozmowy dowiedzieć się na jakim sprzęcie dana firma pracuje i skąd bierze się cena ostateczna za usługę. Głębokość odwiertu oraz geologia danego terenu im głębiej trzeba kopać, tym wyższy jest koszt (w przypadku terenów gliniastych mówimy o mniejszych głębokościach). Kolejna sprawa to dobór akcesoriów, pompy i narzędzi które będą w naszej studni pracować oraz ich późniejsze utrzymanie. Warto wcześniej prześledzić ceny rynkowe, aby nie zostać naciągnięty na niepotrzebne koszty oraz zapytać wiertacza na jakich firmach pracuje i czy są one odpowiednio dobrane do wykopanego otworu.
Czy wiercenie studni w glinie wymaga dodatkowych badań geologicznych?
Jeśli zależy Ci na profesjonalnym i wiarygodnym odwiercie i ciągle zastanawiasz się czy Twoja działka nie zostanie zniszczona próbnymi odwiertami to dobrze trafiłeś. Tomografia elektrooporowa- badanie gruntu, to właśnie dzięki niemu dowiesz się dokładnie gdzie znajdują się pokłady warstw wodonośnych oraz na jakiej głębokości. Dodatkowo dowiesz się jakiej jakości jest podłoże co będzie niezbędne przy doborze sprzętu. Nasze badanie pozwoli Ci ustalić punkt w którym powinna znajdować się studnia, a który obszar Twojej działki należy omijać.
Badanie geologiczne gruntu to nieodłączny element projektowania studni. Naszym celem jest dostarczenie odpowiedniej ilości wiedzy na temat warunków badanego terenu nie tylko klientowi ale i firmie wiercącej. Wynik naszej pracy to sukces Twojego przedsięwzięcia. Wpływa on przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz trwałość i wydajność studni.
Wiercenie studni