- Home
- /
- Blog
- /
- Baza wiedzy
- /
- Czy woda ze studni...
1. Jakie badania jakości wody przeprowadzić przed użyciem wody ze studni?
Każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że w wodzie mogą czyhać na nas różne zagrożenia. Każde z nich niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Powody zanieczyszczeń mogą być różne, zaczynając od niewłaściwego wykopania studni po złe użytkowanie bądź nieodpowiednie uszczelnienie naszej inwestycji. Samo położenie blisko pól często nawożonych środkami chemicznymi czy bliskość szamba może powodować dostawanie się baterii. Nasuwa się pytanie w jaki sposób oczyścić wodę ze studni? Aby być pewnym wody, którą chcemy pić w swoim gospodarstwie powinniśmy wykonać specjalistyczne badania, by można było ocenić jej jakość. Takie badania, obejmować będą pH, smak, mętność, zapach czy smak, a także obecność azotanów, manganu, żelaza itp. Analiza wody pod kątem parametrów fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych dopomoże nam w uzdatnianiu wody do spożycia. Systematyczne badania (np. po naprawie rur, wymianie pompy) pod kątem bakterii z grupy coli, substancji i pH i wyżej wymienionych pozwolą nam cieszyć się wysokiej jakości wodą.
2. Jakie są typowe zanieczyszczenia w wodzie ze studni głębinowej?
Już wiemy, że przed uzyskaniem wody zdatnej do użytkowania jej w domu, należy rozpocząć od oczyszczenia jej z zanieczyszczeń mechanicznych, które należy zlecić odpowiednio wykwalifikowanej firmie. Kiedy woda ze studni głębinowej będzie nadawać się do picia? Otóż odpowiedź jest prosta, kiedy dowiemy się czy jest ona pozbawiona wszystkich zanieczyszczeń oraz przeszła odpowiednie badania z pozytywnym wynikiem. Niestety najczęstszym problemem skażenia wody są ścieki z gospodarstw. Zaliczyć do nich możemy zarówno szamba, jak i bliskie tereny na których znajdują się zakłady przemysłowe. Nie raz spotkaliśmy się z informacją np. w radiu, telewizji o nieodpowiednim odprowadzaniu zanieczyszczeń przez zakłady. Kolejny problem to silne nawozy mineralne oraz stosowanie środków ochrony roślin- to wszystko ma wpływ na to co znajduję się pod ziemią i przekłada się na nasze zdrowie. Właściciele studni głębinowych, mogą spotkać się z wysokim poziomem metali ciężkich oraz dużym stężeniem bakterii z grupy coli, czy paciorkowców kałowych. Te ostatnie występują w kale nie tylko ludzi ale i zwierząt i często przedostają się do wody gruntowej.
3. Jakie filtry wodne są zalecane do oczyszczania wody ze studni?
Pierwszy problem oraz jego rozwiązanie, które nasuwa się do głowy przy tym pytaniu jest obecność żelaza w wodzie. Do jego eliminacji skutecznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie odżelaziacza wody. Takie filtry regenerowane są nie tylko wodą, ale nadmanganianem potasu czy też ozonem. Aby usunąć wiele zanieczyszczeń ze studni, warto zastosować filtrację multifunkcyjną. Jest ona konieczna, gdy jednocześnie przekroczonych jest kilka parametrów np. obecność manganu, duża twardość wody. Natomiast gdy w naszej wodzie pojawiają się mikroorganizmy należy zadbać o sterylizator wody. Jego zadaniem, jest generowanie promieniowania ultrafioletowego, które całkowicie likwiduje DNA mikroorganizmów. Obecnie na rynku coraz częściej montuje się filtry kuchenne z membraną osmotyczną, jej działanie pozwala na uzyskanie przefiltrowanej krystalicznie czystej wody. Podczas tego procesu, usuwana są pestycydy, farmaceutyki, chlor, itp. Należy wspomnieć też o tym, że filtry te są dodatkowo wyposażone we wkłady- poprawiające smak oraz zapach wody.
4. Czy woda ze studni głębinowej jest bezpieczna dla dzieci?
Jak wiemy nieraz woda która jest doprowadzona do naszych domów zawiera rdzę i metale ciężkie. Po za tym w wodzie możemy napotkać się na chlor. Dlatego jeżeli mamy zamiar podać dziecku (szczególnie niemowlakowi) wodę do picia, powinniśmy ją uprzednio przegotować. W żadnym wypadku nie powinna być ona podana prosto z kranu. Decydując się na inwestycją w studnie głębinową musimy pamiętać, że woda ta nie była nigdy przebadana i musimy o to sami zadbać.
Jeżeli nasza studnia głębinowa będzie odpowiednio czyszczona, będziemy mogli cieszyć się zdrowym źródłem wody. Nie może ona zawierać mikroorganizmów, musi mieć odpowiedni skład chemiczny. Aby być w pełni bezpiecznym, przeprowadzajmy cykliczne badania wody. To właśnie na ich podstawie, będziemy mogli zadecydować o doborze stacji uzdatniających, które poradzą sobie z wyeliminowaniem zanieczyszczeń.
5. Jak często należy kontrolować jakość wody ze studni głębinowej?
Jeżeli jesteśmy posiadaczami własnego ujęcia wody, badanie zanieczyszczeń powinno przeprowadzane być co najmniej raz w roku. To dzięki niemu będziemy pewni czy woda którą pijemy, będzie dla nas bezpieczna. Jeżeli natomiast podczas codziennego użytkowania coś nas zaniepokoi np. woda stanie się mętna, będzie pozostawiać ona osad lub zaszła konieczność wejścia do studni, koniecznie ponowić musimy takowe badania. Regularna kontrola powinna stać się naszym nawykiem jeżeli w domach przebywają osoby chora, małe dzieci. To grupa osób najbardziej narażonych na występowanie nieprawidłowości po spożyciu zanieczyszczonej wody. Coraz bardziej popularne staje się używanie dodatkowych filtrów w kuchniach i łazienkach. To one poprawiają smak oraz zapach wody i pozwalają cieszyć się idealnie czystą kranówką.
Badania jakości wody przeprowadzane jest pod kątem: barwy, pH, przewodności, mętności, zapachu, smaku, obecności żelaza, chloru wolnego itp. Właściciele studni głębinowych, najczęściej wykonują badania jakości wody w lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, inną możliwością są usługi laboratoryjne zajmujące się badaniem wody ze studni głębinowej bądź skorzystanie z usług firmy która dostarcza nam urządzenia do uzdatniania.
Dzisiejsze czasy to szereg narastających problemów. Jeżeli jesteśmy/będziemy posiadaczami studni głębinowej, pamiętajmy o jej regularnym czyszczeniu.
Obecnie na rynku znajduje się taki ogrom filtrów, lamp i firm specjalizujących się w tym temacie, że nawet najbardziej zanieczyszczona woda może być uzdatniona.
Badania elektrooporowe