Czy zastanawiałeś się, jaka jest jakość wody w Twoim domu? Czy wiesz, czym jest TDS i jak wpływa na ocenę twardości wody? Dzięki miernikowi TDS możesz określić poziom ppm wody, czyli ilość rozpuszczonych substancji. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć skalę twardości wody oraz ocenić, czy Twoja woda studzienna nadaje się do spożycia i użytku domowego. W artykule wyjaśnimy, jak sprawdzić twardość wody, co to jest ppm w wodzie i jaka powinna być twardość wody w domu.
TDS – co to oznacza?
Czym jest TDS? TDS Total Dissolved Solids oznacza całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w wodzie, takich jak minerały, sole i metale: wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Jego wartość podaje się w ppm parts per million.
Kto wymyślił pojęcie TDS? Pojęcie TDS zostało wprowadzone przez specjalistów zajmujących się jakością wody i analizą jej składu chemicznego. Jest to standardowy wskaźnik używany w hydrologii, inżynierii sanitarnej oraz przemyśle uzdatniania wody. Organizacje takie jak WHO Światowa Organizacja Zdrowia oraz EPA Agencja Ochrony Środowiska USA stosują ten parametr do oceny czystości wody pitnej.
Jak TDS odnosi się do wody ze studni przy domu jednorodzinnym? W przypadku wody studziennej TDS może się znacznie różnić w zależności od składu geologicznego gruntu. Woda przepływająca przez warstwy skalne może rozpuszczać minerały, co zwiększa wartość TDS. Zbyt wysoki poziom, powyżej 500 ppm, może oznaczać nadmiar soli i metali, podczas gdy bardzo niski poziom, poniżej 50 ppm, może wskazywać na brak minerałów niezbędnych dla zdrowia.
Jak zmierzyć TDS wody?
Miernik TDS to kompleksowe rozwiązanie do oceny czystości wody. Miernik TDS to niewielkie i precyzyjne urządzenie służące do oceny jakości wody poprzez pomiar całkowitej ilości rozpuszczonych substancji stałych TDS. Dzięki niemu można łatwo ocenić stopień zanieczyszczenia wody oraz skuteczność systemów filtracyjnych, takich jak odwrócona osmoza.
Co to jest ppm wody? To informacja jak woda jest zdatna do spożycia lub nie. Woda w skali od 0 do 170 ppm jest idealna do spożycia. Woda w skali od 170 do 500 ppm jest to woda o średniej jakości. Woda 500 ppm i więcej jest to woda zanieczyszczona.
A co to jest ppm w wodzie? To skala pokazująca ile cząsteczek związku chemicznego znajduje się w 1 milionie roztworu wody. Jak zmierzyć TDS wody? Zanurz miernik TDS w próbce wody. Odczytaj wartość w ppm na wyświetlaczu. Porównaj wynik z zalecanymi normami jakości wody. Miernik TDS można kupić w: sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, sklepach internetowych, marketach budowlanych, sklepach specjalistycznych zajmujących się filtracją wody.
Czy więc TDS pozwala ocenić jakość wody? Nie zawsze. Niski TDS czyli poniżej 100 ppm może oznaczać brak minerałów, ale także zanieczyszczenia chemiczne. Wysoki TDS czyli powyżej 500 ppm, może sugerować bogactwo minerałów, ale też obecność niepożądanych substancji, azotanów, siarczanów. Do dokładnej analizy jakości potrzebne są dodatkowe testy laboratoryjne. Jakość wody do picia reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. (Dz.U. 2017 poz. 2294)
Skala twardości wody – czym jest i jak ją zmierzyć?
Czy TDS wskazuje twardość wody studziennej? Nie bezpośrednio. TDS mierzy sumę rozpuszczonych substancji, ale nie rozróżnia, czy są to sole wapnia i magnezu (odpowiedzialne za twardość), czy inne związki. Skala twardości wody pokazuje, w jakim stopniu jest zmineralizowana.
Do pomiaru skali twardości wody potrzebny jest tester paskowy. Zmiana koloru paska wskazuje twardość. Może być także zastosowany test kropelkowy, dodanie odczynnika pozwala na precyzyjny pomiar w °dH, czyli stopniach niemieckich.
Skala twardości wody – jak ją rozumieć?
Skala twardości wody jest istotnym parametrem dla gospodarstw domowych i rolniczych. Jak sprawdzić twardość wody? Najlepiej przy pomocy testera paskowego. Jak ją interpretować?
- 0 – 5,6 °dH – bardzo miękka, idealna do prania, może być problematyczna do picia ze względu na brak minerałów.
- 5,6 – 11,2 °dH – miękka, zalecana dla urządzeń AGD, dobra do picia.
- 11,2 – 19,6 °dH – średnio twarda, powszechna w większości domów, akceptowalna do użytku codziennego.
- 19,6 – 30,8 °dH – twarda, może powodować osadzanie się kamienia, wymaga uzdatniania.
- powyżej 30,8 °dH – bardzo twarda, występuje zwiększone ryzyko osadów kamienia, konieczność stosowania filtrów lub zmiękczaczy.
Czy TDS pozwala ocenić twardość i jakość wody studziennej?
TDS mierzy ogólną ilość substancji rozpuszczonych w wodzie, ale nie rozróżnia, czy są to sole wapnia i magnezu, odpowiedzialne za twardość wody, czy inne związki. Dlatego, aby dokładnie określić twardość wody w studni, należy wykonać dodatkowy test na zawartość jonów wapnia i magnezu. Dla zdrowia twarda woda nie jest szkodliwa, ale może powodować osadzanie się kamienia w instalacjach, skracać żywotność urządzeń AGD, zwiększać zużycie detergentów.
Jak TDS pomaga w poszukiwaniu wody? Podczas wiercenia studni pomiar TDS może wskazać, czy źródło wody jest odpowiednie do spożycia. Jeśli TDS jest bardzo niski, może być konieczne wzbogacenie wody w minerały. Jeśli TDS jest zbyt wysoki, należy sprawdzić obecność szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie czy azotany. Jeśli interesują Cię studnie głębinowe koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są podstawowe regulacje prawne dotyczące wiercenia studni w Polsce i co trzeba wiedzieć, aby zacząć.
Czy twarda woda może być szkodliwa?
Jaka powinna być twardość wody w domu? Optymalna twardość wody dla domu wynosi od 7 do 15 °dH. Przy wyższych wartościach warto koniecznie rozważyć filtrację lub zmiękczacze wody. Jeśli korzystasz z wody studziennej, oznaczanie twardości wody i jej jakości jest to pierwsza rzecz, o którą trzeba zadbać. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe doradztwo i skuteczne rozwiązania dla Twojej studni!
M-GEO Maciej Staroń Nowoczesne Pomiary
ul. Długa 261
38-440 Iwonicz
NIP: PL6842519964
+48 794 246 362
Email:
kontakt@poszukiwaniawody.pl