Przygotowanie do wiercenia studni głębinowej.
ile trwa wiercenie studni? Aby proces wiercenia studni przebiegł prawidłowo, ważne jest zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Warto tutaj pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz jakości wykonania. Decydując sie na wiercenie własnej studni, to krok przód dający nam długoterminowe korzyści. Takie źródło zwiększa niezależność od wody i przede wszystkim obniża koszty utrzymania. Pierwszym istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego miejsca, aby sprawdzić czy w wybranym miejscu znajdują się warstwy wodonośne, a także jakiej głębokości one sięgają. Warto tutaj mieć na uwadze czy w pobliżu naszego domostwa znajdują się źródła zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wody. Kolejna rzecz to pozwolenie (jeżeli nasza studnia po przeprowadzeniu badania ma sięgać głębiej niż 30 metrów). Kolejne etapy to między innymi: wybór odpowiedniej firmy, dobór materiałów, ustalenie docelowej głębokości oraz średnicy studni. Odpowiednio przemyślany projekt, to klucz do udanej realizacji. Każdy etap jest ważny i należy go skonsultować z profesjonalistą.
Przygotowanie terenu pod wiercenie – na co należy zwrócić uwagę?
Jeżeli na samym początku zadbałeś o przeprowadzenie badań gruntu np. za pomocą tomografii elektrooporowej to z pewnością już wiesz jakie są Twoje uwarunkowania geologiczne. Dzięki tej wiedzy możesz pozwolić sobie na dobór odpowiedniej techniki wiercenia. W tym etapie bardzo ważne jest doświadczenie. Wykonanie odwiertu będzie przeprowadzone poprawnie tylko wtedy gdy praca będzie na bieżąco monitorowana aby móc wprowadzić np. ewentualne modyfikacje. Podczas wiercenia, ważne jest aby otwór był odpowiednio stabilizowany, tak by nie doszło do jego zapadnięcia. Po zakończeniu odwiertu zostaje nam dobór materiałów, które dadzą nam trwałą i szczelną konstrukcje. Pamiętaj, że prywatna studnia to obecnie najlepsza opcja na oszczędność i dostęp do czystej wody. By jej lokalizacja oraz głębokość była zadowalająca, a Twoja działka nie została zniszczona przez nie udane odwierty, należy sięgnąć po usługi sprawdzonego wykonawcy.
Zależność między głębokością studni, a czasem jej wiercenia.
Studnia to świetny wybór jeśli chcemy być niezależni od sieci wodociągowej. Jej powstanie poprzedzone jest odpowiednimi przepisami, a sposób wykonania jest różny i zajmuje trochę czasu. W dużej mierze wpływa tutaj uwarunkowanie gruntu oraz głębokość odwiertu. Dlatego ważne jest, aby już na samym początku zadbać o badanie elektrooporowe gruntu, pozwalające sprawdzić jakie warstwy znajdują sie pod spodem. W przypadku gdy studnia ma sięgać do 30 metrów i nie są nam potrzebne żadne dodatkowe pozwolenia, proces przystąpienia do wiercenia jest dużo szybszy. Jeśli jednak nasza studnia okaże się głębsza, czas wydłuża się o np. uzyskanie stosownych pozwoleń do wykonania studni głębinowej. Niekiedy proces samego wiercenia jest stosunkowo krótki (jeśli głębokość odwiertu jest mała) jednak po jego zakończeniu dochodzi dalsza część prac, np. przyłącz do domu (bardzo często cała realizacja przeprowadzana jest w przeciągu 3 dni).
Wiercenie studni
Szukanie wody
+48 791 971 094
Czas trwania samego wiercenia studni głębinowej.
Wykonanie odwiertu to nie byle jaka inwestycja. Aby jej wykonanie było prawidłowe, trzeba dysponować odpowiednimi materiałami, narzędziami, a co najważniejsze wiedzą i obyciem w terenie. Jest to proces niekiedy długotrwały i nie można go przerwać „od tak”. Jako klient z pewnością ciekawi nas czas wykonania samego odwiertu, trudno jest go dokładnie określić, wszystko zależy tak na prawdę od głębokości studni. Jeżeli chcesz wiedzieć jak głęboka i w którym miejscu powinna być zlokalizowana Twoja studnia, należy wykonać badanie geofizyczne gruntu. Jeżeli warunki naszego terenu będą dobre oraz zadbamy o odpowiedni sprzęt, samo wykonanie odwiertu może potrwać zaledwie 3 godziny! Pamiętajmy jednak, że przygotowania do powstania studni to nie tylko odwiert ale także zabezpieczenie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie przylegającym do ujęcia tzw. głowicą studzienną. Następne kroki to pompowania próbne oraz oczyszczające, dzięki którym poznamy wydajność studni.
Testy wydajności studni wierconej i jakości wody.
Wykonałeś już badanie geofizyczne gruntu, dopełniłeś wszelkie wydajności związane z pozwoleniem na budowę studni głębinowej. Dzięki ogromnej bazy lokalnych wiertaczy czy też naszej pomocy, wybrałeś odpowiednią ekipę studniarską. Na co teraz musisz Ty i Twoja firma wiercąca zwrócić uwagę? Obowiązkiem jaki leży po stronie studniarza jest przeprowadzenie testu wydajności źródła. Proces ten trwa godzinę, a w czasie tym należy pompować wodę aby uzyskać 1m3 wody. Dzięki temu uzyskujemy informację która będzie nam potrzebna do dobrania odpowiedniej pompy. Po wykonaniu całej lokalizacji, należy przeprowadzić badanie wody. To istotna rzecz ponieważ tylko stały nadzór pozwoli nam się cieszyć zdrową wodą pitną. Bardzo wiele stron czy też laboratoriów ma dedykowane, indywidualne badania dla klienta np. fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Te pierwsze pozwolą nam na dobranie najlepsze technologii uzdatniania, natomiast drugie- informują nas o drobnoustrojach, przesiąkaniu wód podskórnych czy długo trwającym skażeniu ujęcia.