Jak sprawdzać wody gruntowe?

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Baza wiedzy
  6. /
  7. Jak sprawdzać wody gruntowe?

1. Podstawowe informacje o wodach gruntowych oraz ich znaczenie.

W obecnym czasie coraz częściej słyszymy o zmianach klimatycznych oraz suszach. Dzięki temu znaczenie wód gruntowych może być kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Kluczowym wskaźnikiem bezpieczeństwa są warstwy wodonośne dzięki dużej objętości wody gruntowej, która to stanowi amortyzator poziomu wód w rzekach. W przeciwieństwie do wody powierzchniowej jest ona dużo czyściejsza  oraz mniej podatna na zabrudzenia. Rodzaj gleby, ekstremalne zjawiska pogodowe , ilość opadów atmosferycznych- to tylko kilka przykładów od których zależy poziom wód wodonośnych. A co z położeniem nieruchomości/działki? Otóż to czy będzie znajdować się ona nad rzeką czy z dala od niej również ma duży wpływ na to, co znajduje się w spodzie gleby. Powierzchnie znajdujące sie w terenie depresyjnym, jezior odznaczają się większości wysokim poziomem wód gruntowych. Ich lokalizacja będzie zazwyczaj tuż pod powierzchnią. Jednak zdarza się że to rodzaj gleby będzie miał największy wpływ na wynik odpowiedniego miejsca pod odwiert dla np. studni głębinowej. To właśnie gleby bardziej przepuszczalne jak np. piaski będą charakteryzować się większą nasiąkliwością od glin.

2. Jak interpretować wyniki badań wód gruntowych.

Na początku warto sprawdzić czy nasza działka jest położona na terenie o większym/mniejszym poziomie wód gruntowych. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem będzie zaproszenie na swoją posiadłość firmy, która zajmuje się w sposób profesjonalny lokalizacją warstw wodonośnych dzięki badaniu ERT. Usługa ta polega na ustaleniu faktycznego stanu hydrosfery i  daje nam odpowiedź na jakim poziomie znajdują się warstwy wodonośne. Pomocą przy tego typu badaniach są mapy hydrogeologiczne Polski, które są wykorzystywane do późniejszych opracowań takiego badania. Jest ona również wykorzystywana do określenia zagrożenia np. podtopieniami, kontrolowania jakości wód podziemnych, projektowania ujęć wód podziemnych. Również roślinność może wskazywać na wysoki poziom wód gruntowych, jeżeli na naszej posiadłości występują turzyce czy sity może to oznaczać odpowiednie miejsce pod studnie. Podstawowym krokiem do sprawdzenia jakości wody to badanie laboratoryjne. Norma barwy wody powinna być akceptowalna, na zmianę koloru wpływać może żelazo, mangan. Dlatego zaleca się używania filtrów z węglem aktywnym, bądź stacji wielofunkcyjnej która będzie zaopatrzona w odpowiednią mieszankę. Mętność do jej usunięcia stosuje się filtry mechaniczne. Jej przezroczystość często zależna jest od wskaźnika mikrobiologicznego, w którym lubią znajdować się bakterie.  Zapach, chyba każdy z nas spotkał się z wodą która kojarzy się z rozkładającym się jajem. Według polskich przepisów jej norma również powinna być akceptowalna, najczęściej jest ona oceniana przy pomocy skali o pięciu stopniach . Jeżeli pojawia się tutaj problem, należy dobrać odpowiednie urządzenie do uzdatniania wody. Odczyn pH oceniany jest w stopniach od 0-14. Norma, która jest uznawana za odpowiednią mieści się w skali 6,5-9,5. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości wody, pomóc nam może tutaj urządzenie do jonizacji czy filtry dzbankowe. Bardzo dużym problemem z którym boryka się spora liczba ludzi, jest tzw. twarda woda. Posiada ona duże stężenie wapnia oraz magnezu i ukazuje się ona osadem na czajnikach, kranach. W takich przypadkach poleca się założenie tzw. zmiękczacza. Ważnym badaniem które będzie musieli wykonać są parametry mikrobiologiczne- m.in. bakterie z grupy coli, escherichia coli, enterokoki kałowe. Do ich usunięcia stosuje się lampy UV.

3. Kiedy i dlaczego warto testować wody gruntowe?

Takie badania mogą nam przynieść zaskakujące fakty. Jeżeli na swojej działce chcemy zainwestować w oczyszczalnie, wykopać staw bądź wykopać studnię głębinową musimy liczyć się z analizą wód gruntowych, za które z pewnością podziękuje nam nasze zdrowie. W okolicy mogą znajdować się zbiorniki wody, pola uprawne które często nawożone są różnymi szkodliwymi mieszankami. Wiedza na temat naszej sytuacji wodno-gruntowej, może w przyszłości odciążyć nasz portfel oraz uniknąć późniejszych przykrych rozczarowań podczas budowy domu lub innych obiektów.

4. Zagrożenia dla wód gruntowych i jak się przed nimi chronić.

Jak wiemy wody gruntowe to źródło wody pitnej. Z pewnością działka, która będzie oddalona od miejsc które wytwarzają ścieki przemysłowe będzie bezpieczniejszym wyborem do wykopania przydomowej studni głębinowej. Do wód gruntowych przedostają się spore ilości środków chemicznych do ochrony roślin oraz sztucznych nawozów przez co ich stan w dużym stopniu się pogarsza. W miejscach gdzie nie ma wodociągów, skażenie wód jest coraz większe np. pestycydami, azotanami, bakteriami. Na wsi największym problemem dla nowo wykopanej studni może być zbyt bliskie położenie gnojowiska, bądź wysypiska śmieci. Wody znajdujące się w naszych studniach, to świetne miejsce dla bytowania różnych bakterii. To właśnie przez nie możemy zachorować na salmonellę, czerwonkę, gronkowca. Przyczyną ich wytwarzania mogą być znajdujące się w pobliżu rzadko czyszczone szamba. Niestety ale około 97% przeróżnych substancji chemicznych, znajdujących się w naszej wodzie przydomowej nie jest wyczuwalna przez nasze zmysły. W jaki sposób możemy radzić sobie z zanieczyszczeniami? Pompowanie oraz oczyszczanie to metoda, która pomoże nam pozbyć się substancji chemicznych, rozpuszczonych środków przemysłowych. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność związana z czystością wód leży również na nas. Decyzje które podejmujemy każdego dnia mogą w większy bądź mniejszy sposób wpływać na jakość wód gruntowych. Prostym przykładem będzie tutaj mycie samochodu pod domem, które jest zabronione ponieważ detergenty stosowane do mycia mogą wnikać w glebę przez co będę zagrożeniem. Niektóre państwa coraz częściej wprowadzają bardziej rygorystyczne regulaminy odnoszące sie do zakładów przemysłowych oraz gospodarstw domowych. Mowa tutaj głównie o tych, które korzystają z podziemnych zbiorników na ścieki. Dlatego coraz częściej spotykamy się z hasłem ekologia, gospodarstwami ekologicznymi które w mniejszy sposób ingerują w warstwy wodonośne.

5. Długoterminowe monitorowanie jakości wód gruntowych.

Przed zakupem nieruchomości bądź budową domu, warto zorientować się co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Czy nieruchomości które są w bliskim otoczeniu mają swoje studnie głębinowe, ścieki z gospodarstw nie są odprowadzane w niedozwolone miejsca. Szczególnie tereny wiejskie są narażone na zanieczyszczenia wód gruntowych, To tutaj sporo liczba osób nadal nie posiada kanalizacji, a szamba odprowadzane są do przydrożnych rowów. Niestety do wód gruntowych spływa bardzo groźna mieszanka, zanieczyszczenia sanitarne, plamy oleju z samochodu, spływające nawozy z pól. Wszystko to przyczynia się do dużego, poważnego problemu. Często natura stara chronić się sama, przez swoje naturalne warstwy filtrowane. Niekiedy jednak ilość zanieczyszczeń jest zbyt duża. Nasze zdrowie idzie w parze z ekologią dlatego życie w zgodzie z naturą będzie pożyteczne, dzięki niemu wspólnie będziemy chronić środowisko.

+48 791 971 094