Czym są żyły wodne?
Odpowiedź na to pytanie rozpoczniemy od tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. W różnych rejonach naszego kraju, na różniej głębokości znajdują się przepuszczalne warstwy jak np. żwiry czy piaski. To właśnie przez nie przepływa woda, która potocznie może być nazywana żyłą. Jak szukać wody? Badania na temat jej wpływu na organizmy żywe, również ludzi są od dawien dawna kontrowersyjne. Nie brakuje jednak osób, które wierzą w negatywne oddziaływanie na ciało człowieka.
Podziemne strumienie wody zwane „żyłami” mogą emitować promieniowanie które negatywnie wpływa na sen. Z pewnością wasi, nasi dziadkowie mówili „nie buduj domu na żyle”. W każdym ziarenku jest trochę prawdy chodź nie ma tutaj jednoznacznych dowodów naukowych. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej i zapobiec niechcianym bólom głowy, zmęczeniu, nieprzespanej nocy czy złemu samopoczuciu – to właśnie o takich nieprzyjemnych problemach mowa. W jaki sposób możemy się zabezpieczyć? Jeżeli jesteśmy na etapie kupna działki czy budowy domu, zadbajmy o profesjonalne badanie gruntu. W zależności od wielkości działki oraz jej rozplanowania względem budowy zaprojektujemy przeprowadzenia pomiaru, aby w przyszłości „nie bolała nas głowa” i to dosłownie…
Jakie czynniki wpływają na występowanie wód gruntowych?
Woda w przyrodzie jest stałym elementem, którego nie może braknąć. Ostatnie lata niestety przynoszą nam coraz więcej negatywnych komentarzy i obaw przed problemem jakim jest susza.
Poprzez zmiany klimatyczne, braki opadów oraz niskie stany wód w rzekach nasza gleba staje się przesuszona.
Wody gruntowe inaczej nazywane wodami podziemnymi, występuje w pęknięciach skał oraz wypełniają jej pory. W odróżnieniu od wód przypowierzchniowych, które są płytko pod ziemią co z reguły skutkuje zanieczyszczeniami m.in. przez działalność człowieka, zwierciadło wód gruntowych znajduje się co najmniej kilka metrów pod powierzchnią. To jak głęboko możemy spodziewać się wody, zależy między innymi od typu gleby oraz warunków hydrogeologicznych. Z reguły w ziemiach piaszczystych poziom wód sięga dużo głębiej niż w innym rodzaju gleb. Co nie znaczy że podczas wykonaniu pomiaru elektrooporowego przez naszą firmę nie natrafimy wcześniej na inny rodzaj gruntu, który okaże się przepuszczalny.
Podstawą do występowania wód podziemnych są oczywiście warunki klimatyczne oraz ukształtowanie terenu. Nie możemy zapominać też o przepuszczalności podłoża, o którym też mowa wyżej. Ponadto nasilone użytkowanie gruntów, rozwój infrastruktury miejskiej ograniczają zatrzymywanie wody opadowej.
Jakie narzędzia są potrzebne do lokalizacji żył wodnych na działce?
Dobrym rozwiązaniem chcąc zadbać o własne ujęcie wody czy „ucieczką” przed żyłami wody pod naszym domem jest zadbać o badanie elektrooporowe działki. W Polsce w wielu miejscach nie ma możliwości podłączenia pod wodociąg. Wielu właścicieli swoich posesji decyduje się na wykonanie otworu nie dbając o odpowiednie badanie przed jego powstaniem. Naraża się wtedy nie tylko na zniszczenia posesji ale też niepotrzebne koszta. Aby „żyła wodna” była zlokalizowana w profesjonalny sposób, zadzwoń do naszej firmy. Położenie warstw wodonośnych na danym terenie często okazuje się być inne niż mogłoby się nam wydawać. Roślinność czy zastój wód na działce, którymi niekiedy możemy chcieć się sugerować często stają się mylne.
Zobacz nasze realizacje jak szukać wody
Po naszym pomiarze jeszcze w tym samym dniu, dowiesz się co kryje Twoja działka, a po wcześniej uzgodniony terminie otrzymasz szczegółowe opracowanie. Innym znanym sposobem od dawnych lat jest radiestezja. Człowiek, uzbrojony w aparaturę która za pomocą jego zmysłów wyczuwa miejsca „promieniowania wód”. Warto wiedzieć, że nawet nasi czworonożni przyjaciele np. koty lubią wyszukiwać miejsc w których czują cieki wodne, natomiast przeciwieństwem są psy które unikają takich miejsc. Nie można jednak sugerować się miejscem które lubi nasz kot w ogrodzie.
Szukanie żył wody za pomocą różdżki.
Taki sposób szukania wody sięga odległych czasów, w których rozwój nauki był na dużo niższym poziomie niż obecnie. Z techniki tej korzysta wiele osób np. wiertaczy. Do dziś jednak taki rodzaj szukania wody nazywany jest przez sporą część osób „pseudonauką”. Osoba szukająca (radiesteta) robi to za pomocą „różdżki” która często jest złączonymi patykami z drzewa, wahadełkiem lub metalowymi prętami (które można kupić poprzez internet). Zdania na temat skuteczności tej techniki są mocno podzielone, a sama nauka sceptycznie odnosi się do poszukiwania wody takimi metodami. Takie poczynania niekiedy są porównywalne do zjawisk paranormalnych.
Głównie to właśnie zdaniem radiestetów, znalezienie „żyły wodnej” jest tak ważne aby uniknąć promieniowania które niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Samo szukanie wody różdżką nie jest zadaniem skomplikowanym. Jeśli posiadamy narzędzie w kształcie litery „Y” powinno ono podczas naszego „spaceru” wyginać się w dół, co sugerować będzie napotkanie wody. Po opuszczeniu wskazanego miejsca, nasza gałązka czy też „roztańczone” wahadełko powinno wrócić do spoczynku.
Jeśli jednak nie jesteś fanatykiem takiego podejścia i daleko Ci do tego typu zjawisk czy wierzeń sięgnij po sprawdzoną metodę która oferuje nasza firma. Tomografia elektrooporowa jest najdokładniejszą metodą, która swój pomiar opiera na zróżnicowaniu właściwości elektrycznych ośrodka. Zebrane dane oddawane są do przetworzenia metodą inwersji, dzięki czemu otrzymywane są przykładowe modele. Nasza metoda pozwoli określić Ci między innymi głębokość podłoża skalnego, kierunki spływu wód podziemnych, zasób żwirów czy piasku. Badanie ERT pomaga w pracach związanych z drążeniem tuneli czy budowie dróg.
Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą, potrzebują jeszcze bardziej przybliżyć temat tomografii elektrooporowej zapraszamy do kontaktu.