Jakie są najczęstsze problemy przy poszukiwaniach wody i jak ich unikać?

Jakie problemy mogą wystąpić przy poszukiwaniach wody?

Coraz częściej słyszymy o problemach spowodowanych brakiem wody. Szacuje się że w najbliższym stuleciu, problem ten może być jeszcze większy. Dotyczył on będzie zarówno mieszkańców miast jak i wsi. Przemysł czy rolnictwo będzie narażone na większe straty, a wszystko to przez zachodzące zmiany klimatyczne.
Odnajdowanie wody na swojej działce, będzie miało ogromne znaczenia dla gospodarstwa domowego. Dostęp do swojego źródła to nie tylko zapewnienie sobie niezależności od wodociągów ale i oszczędność przy ciągle rosnących cenach. Jednym z problemów, który nasuwa mi się na początek to szukanie wody na własną rękę.

Taki sposób zaczyna się od rozumienia świata natury i interpretacji go. Chodź jest to „jakaś metoda” nie wiem czy z jej pomocą będziemy mogli w 100% określić miejsce i rodzaj gruntu który jest pod spodem. Wspomnieć należy tutaj, iż podczas stosowania takich metod należy pamiętać o bezpieczeństwie, nienaruszaniu lokalnych praw. Następną rzeczą, na którą musimy na pewno zwrócić uwagę to sprawdzona firma która specjalizuje się w odnajdowaniu wody. Obecnie na rynku możemy spotkać ogrom „specjalistów” używających sprzętu zakupionego na stronach internetowych, który nie ma nic wspólnego z pomiarem elektrooporowym. A wyniki które od takiej osoby dostaniemy, są niezrozumiałe i często wyssane z palca. Domowe metody czy „wróżenie z fusów” i wybieranie podejrzanych firm, często z powodu niższej ceny, nie zastąpią nam profesjonalnych badań geologicznych.

Zamów szukanie wody

Skorzystaj z profesjonalnych usług geotechnicznych w poszukiwaniach wody!

Dlaczego dokładne badanie terenu jest ważne?

Ukształtowanie terenu w Polsce jest bardzo zróżnicowane. Gleba w zależności od miejsca, różni się obecnością wód podziemnych. Dzięki dobrze wykonanemu badaniu działki, możemy przyczynić się do lepszego zarządzania zasobami naturalnymi. Jest to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdzie kładzie się coraz większy nacisk na ochronę środowiska. Własne źródło to w pewien sposób reklama bardziej ekologicznego stylu życia.

Aby znaleźć warstwy wodonośne ziemi, należy wykonać rzetelne badania geologiczne (tomografię elektrooporową), które pomogą nam ustalić gdzie dokładnie znajduje się warstwa i jak bardzo jest ona wydajna.

problemy przy poszukiwaniach wody

+48 794 246 362

Zadzwoń i zamów usługę szukania wody.

Samo wywiercenie studni nie jest skomplikowaną czynnością, jeśli wykonuje ją równie rzetelna firma. Jednak czynność ta może okazać się dla nas droga, jeśli będziemy robić ją na „oślep”. Decydując się na taką inwestycję należy zadbać o nią od podstaw. W innym przypadku, nawet jeśli uda się dowiercić do wody, może okazać się że warstwa była mało wydajna i bardzo szybko się wyczerpuje.
Dlatego jeśli planujemy zakup działki pod budowę domu, myślimy o jakiejś większej inwestycji, chcemy zadbać w przydomową oczyszczalnie ścieków bądź zamontować pompę ciepła, wykonajmy wcześniej badanie gruntu. Uchroni nas to przed być może późniejszym rozczarowaniem.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas poszukiwań wody?

Jeżeli myślimy o budowie studni głębinowej, musimy zacząć tak jak przy budowie domu od podstaw. Błędem jest nie sprawdzenie działki, którą np. planujemy zakupić pod kątem obecności wód. Dlatego też przed wierceniem, konieczne jest wykonanie pomiaru elektrooporowego (badanie geologiczne). Brak takiego badania, skutkować będzie „ślepym” odwiertem, który naraża nas na nie trafienie na warstwę wodonośną. Nasza działka zostaje zdemolowana, a koszta stają się niepotrzebnie większe. Chyba nikt z nas, nie chce odebrać telefonu od studniarza z pytaniem „Wiercimy już 30 metrów, próbować dalej?”

Każdy metr dla klienta jest płatny, a odwiert wykonany jest tylko w jednym miejscu i nie daje możliwości zbadania pozostałej części działki. Jeżeli już mamy przeprowadzone badanie elektrooporowe na działce, czas na dokumentację (jeśli nasza studnia ma być głębsza niż 30 metrów). Na myśli mam tutaj pozwolenie wodno prawne we właściwym organie administracji. Po odwiercie należy odpowiednio zabezpieczyć studnie przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz zlecić badanie jakości wody. Pozwól uchronić się przed nie trafionym odwiertem i przeprowadź badanie geologiczne. Żadna różdżka czy intuicja i doświadczenie studniarza nie dadzą Ci profesjonalnej odpowiedzi na pytanie o warstwę wodonośną.

Zobacz nasze realizacje poszukiwań wody

Jakie są najlepsze sposoby na unikanie problemów?

Temat studni głębinowej oraz poszukiwania wody przed jej powstaniem jest dosyć szeroki. By cieszyć się tym wygodnym rozwiązaniem do swojego domu, ogrodu, inwestycji czy pola skorzystaj z fachowej pomocy. Coraz częściej myśląc o zakupie działki, osoba taka zleca sprawdzenie na jakiej głębokości i czy w ogóle znajdować się będzie warstwa wodonośna. Jeśli więc nie chcesz być wyłącznie uzależniony od wodociągu bądź w okolicy jest jego brak, a nasz pomiar wyszedł negatywnie dokładnie przemyśl kwestię zakupu nieruchomości. Jeżeli nasza studnia ma mieć głębokość ponad 30 metrów i wydajność średnioroczną większą niż 5m3 na dobę, wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodno prawnego, którego nie można lekceważyć.

Nie bądźmy naiwni i nie kierujmy się myślą że woda jest wszędzie i na pewno w końcu gdzieś się znajdzie. Badanie geofizyczne przed odwiertem pozwoli od razu określić głębokość i oszacować koszta całej realizacji. Koszta w porównaniu z próbnymi odwiertami są dużo niższe. Wykonanie pomiaru daje obraz całej działki w linii pomiaru i w przeciwieństwie do wiercenia nie niszczy terenu. Pomiar elektrooporowy sprawdza się nie tylko przy budowie domu, zakupu działki ale dedykowany jest również rolnikom.

Jakie są najnowsze technologie w poszukiwaniach wody?

Z pewnością słyszeliście już o różdżkach, kamieniach czy duchach w wodzie. Jeśli jednak wolisz naukę, a temat radiestetów jest Ci daleki, podpowiemy o sposobach szukania wody pod studnie na działce.
Metoda sejsmiczna, która tworzy sztucznie wygenerowane fale dźwiękowe, wykorzystywana przy badaniach geotermalnych, poszukiwaniu złóż rud metali, wody czy węglowodorów. Pozwala na szybkie i rozległe zbadanie obszaru, nie zapominając o szczegółowym rozpoznaniu struktur geologicznych.
Metoda oporności elektrycznej (metoda elektrooporowa). Metoda ta jest związana z istnieniem warstwy wodonośnej, dzięki temu że przewodność wody jest główna przyczyną przewodności elektrycznej. Jej zaletą jest to, że pozwala określać głębokość i przydaje się w poszukiwaniu miejsc pod duże i średnie ujęcia.

poszukiwania wody problemy

Wykorzystywana nie tylko do rozpoznania struktur wodonośnych ale i złóż kruszywa, metali itp. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest udostępnienie swojej nieruchomości i w razie potrzeby sąsiadów w celu rozłożenia prostej linii pomiarowej (standardowo 240 metrów). Właściciel nieruchomości nie musi być obecny podczas pomiaru. Miejsce, cena oraz głębokość badań jest wcześniej omawiane.
Dokładna analiza działki jest bardzo ważnym etapem. Jeśli nie zadbasz o profesjonalną metodę szukania wody możesz otrzymać mylne miejsce występowania warstw wodonośnych. Nasz pomiar jest bezinwazyjny i nie wymaga zabiegów, które spowodowałyby potencjalne zniszczenia.

Skuteczne szukanie wody

+48 794 246 362