Jak działa napływ wody do studni głębinowej?
Dostęp do wody to jedna z podstawowych dóbr, aby dawała nam ona komfort ludzie czerpią ją z różnych źródeł. W wielkich miastach, coraz częściej również na wsiach pierwszym źródłem są wodociągi miejskie. Nie zawsze jednak jest możliwość, aby ten rurociąg podciągnąć do domu. Dlatego najbardziej swobodnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego jest inwestycja we własną studnie głębinową.
Jej proces tworzenia należy rozpocząć od poznania gruntu. Pierwszy, najważniejszy etap to wybór firmy zajmującej się ustaleniem odpowiedniego miejsca, dzięki pomiarowi np. elektrooporowemu. Po przeprowadzonym badaniu wiemy już na jaką głębokość należy kopać oraz które miejsce będzie odpowiednie. Dzięki naprzemienności ułożenia warstw przepuszczalnych jak i nieprzepuszczalnych powstaje wiele poziomów wodonośnych. Dużą zaletą głębokiego odwiertu jest czystsza woda, a to dlatego że warstwa wodonośna jest tam bardziej „przefiltrowana”. Jak można się domyśleć wypływ wody podziemnej pojawia się nie tylko przez sztucznie wykonany otwór ale też naturalnie. Woda będzie zbierać się tam, gdzie przecina się warstwa wodonośna, jeśli zbiornik wody położony jest wyżej. Jeśli już nasza woda wypływa z warstwy wodonośnej, kolejnym etapem jest doprowadzenie jej do domu za pomocą odpowiedniego sprzętu.
Naturalne źródła wody – skąd pochodzi woda w studni głębinowej?
Woda głębinowa w przeciwieństwie do gruntowej jest o wiele bardziej czysta i zdrowa. Dzieje się tak ponieważ wody gruntowe są narażone o wiele bardziej na wszystkie nieczystości z powierzchni ziemi jak np. ścieki, odpady, nawozy rolnicze, szamba itd. Wody głębinowe charakteryzują się dobrymi parametrami mikrobiologicznymi. Nie oznacza to jednak, że mając wodę ze studni głębinowej nie musimy oddawać jej do badania laboratoryjnego czy podczas użytkowania zapominać o kontroli jej zapachu, smaku itp.
Wody opadowe wsiąkają w ziemię, przechodząc przez warstwy wodonośne. Gromadzą się one w szczelinach, do czasu aż wszystkie będą całkowicie wypełnione, a strefa ta będzie całkowicie nasycona wodą. Na obecność wody w skale, w dużym stopniu wpływa jej hydrogeologia.
Wyróżnia się takie rodzaje skał ( w zależności od budowy geologicznej jak i rzeźby tereny) w których występują np:
Wody szczelinowe – woda tutaj wypływa ze szczelin skalnych, czyli najprościej mówiąc z ich pęknięć. Zasób wody jest tutaj zależny od ilości ich występowania.
Wody uskokowe – transport wody na powierzchnie odbywa się przy pomocy uskoku tektonicznego. Woda ta wypływa ze szczelin bądź wzdłuż powierzchni uskokowej. Oddzielane są wtedy warstwy wodonośne od nieprzepuszczalnych.
Źródła krasowe – ich występowanie jest podobne jak w przypadku wód szczelinowych, woda dostaję się do podziemnych korytarzy przez szczeliny, skąd może wypływać na powierzchnie ziemi.
Woda warstwowa – źródła takich wód są zazwyczaj najmniej wydajne (źródła spływowe), a obfite u źródeł przelewowych. Powstaje w miejscach w których warstwa wodonośna jest rozcięta przez powierzchnie terenu.
To właśnie dzięki wodzie, która przedostaje się przez pęknięcia i różne puste przestrzenie warstw powierzchniowych zaczyna się warstwa wodonośna. W niektórych lokalizacjach woda gruntowa sięga jeszcze starożytnych warstw z epoki w której lodowce okryły ziemię. Żwiry, piaski, porowate piaskowce czy spękane skały to przepuszczalne materiały, w których woda może swobodnie przepływać, tworząc bazę dla warstwy wodonośnej.
Dlaczego woda ze studni głębinowej jest uznawana za czystszą?
Studnia głębinowa niestety nie zawsze oznacza wodę o dobrej jakości. Jak wiemy wody gruntowe i studnie kopane nie słyną z dobrej opinii jeśli chodzi o jakość wody. Są one narażone na spływ wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni ziemi. Inaczej jest z wodą gruntową, która znajduje się dużo niżej, chodź i ona potrafi być skażona. Najczęściej występującym zagrożeniem są problemy bakteriologiczne. Często prócz nich spotykamy się też z nadmiarem manganu czy żelaza. Ogrom zanieczyszczeń jest naprawdę wielki, wspomnieć możemy o popularnym problemie jakim jest bakteria
E.coli. To ona sprawia że woda ze studni głębinowej nie nadaje się do picia. Dlatego nie możemy zapominać o stałym kontrolowaniu oraz o oddaniu próbki wody do laboratorium. Innym wyjściem będzie też zlecenie profesjonalnej firmie uszczelnienia kręgów, usunięcia niebezpiecznych osadów z całej głębokości. Najważniejsze to znaleźć przyczynę aby móc wyjść z nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli obudowa studni została zamontowana prawidłowo, a nasze źródło nie jest narażone na obecność żelaza czy manganu, woda gruntowa zazwyczaj będzie naturalnie czysta i nadająca się do picia. Dzieje się to za pomocą gleby która działa jak filtr.
Szukanie wody pod studnie głębinowe, pompy ciepła
Zamów badania elektrooporowe
Jak utrzymywać studnię głębinową, aby zapewnić stały dostęp do czystej wody?
Studnia głębinowa to istotny element naszego gospodarstwa domowego. Aby odwiert który mamy wykonać był bezpieczny należy zadbać o jej usytuowanie. To od niego również w dużej mierze zależeć będzie dostęp do czystej wody. Lokalizacja studni to kwestia istotna, istnieją określone warunki odległości o których należy pamiętać. Najbardziej istotne są tutaj odległości od budynków inwentarskich, wybiegów dla zwierząt czy kanalizacji. Warto zaznaczyć, że przestrzeganie tych przepisów da nam większą szansę na czystą, niczym nie zanieczyszczoną wodę. Nie stosowanie się do określonych norm może skutkować sankcjami prawnymi, przeniesieniem studni w miejsce bezpieczne.
Kolejnym istotnym punktem jest czyszczenie i kontrola studni głębinowych. Zapobiega to powstawaniu niechcianych zanieczyszczeń oraz gromadzeniu osadów, które mogą się rozłożyć i uwolnić szkodliwe bakterie. Dbanie o studnie jest niezbędne jeśli chcesz zapewnić sobie wodę zdatną przez cały czas do picia. Aby taka była należy zadbać o jej konserwację, która utrzyma ją na wysokim poziomie i będzie nam służyć przez wiele lat. Kolejnym środkiem ostrożności jest regularne badanie jakości wody. Analiza chemiczna jak i mikrobiologiczna pozwoli nam wykryć ewentualne nieprawidłowości i pomoże podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.
Brak wody w studni głębinowej – przyczyny, które musisz znać.
Przyczyny z niskim czerpaniem wody bądź jej brakiem mogą być spowodowane zarówno przez niesprawny osprzęt, jak i zakłócenia z dopływem wody. Powodem może być też nie właściwa lokalizacja odwiertu. Dlatego przed przystąpieniem do niego, należy sprawdzić na jakiej głębokości jest woda. Niestety intensywny pobór wody, wysoka eksploatacja również przyczyni się do zaniku, a nawet wyschnięcia wody. Pobierana z ujęcia szybciej, niż uzupełniana będzie nie małym problemem którego można uniknąć podczas wiercenia. Przy wykonywaniu odwiertu należy upewnić się jak wielkie jest nasze źródło i ile wody możemy z niego czerpać.
Kolejnym nieuniknionym i coraz bardziej sławnym zjawiskiem są zmiany klimatyczne. Zakłócają one cykl hydrologiczny przez co zwiększa się ryzyko nagłego braku wody, uwarunkowane jest to coraz mniejszymi ilościami opadów i większymi temperaturami.
Jeśli odczuwasz spadek ciśnienia podczas pobierania wody, smak oraz zapach Twojej wody jest niepokojący może być to sygnał do obniżenia wód gruntowych oraz możliwych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową eksploatację, racjonalne korzystanie z wody i ciągłe monitorowani poziomu wody w studni.