- Home
- /
- Blog
- /
- Baza wiedzy
- /
- Studnia głębinowa – jak...
1. Zasada działania studni głębinowej – proces odwiertu do wydobycia.
Działanie studni głębinowej może zależeć od różnych czynników. Jednym z nich będzie głębokość odwiertu, który zostaje wywiercony przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, posiadające do tego specjalistyczny sprzęt. Warto zaznaczyć tutaj aby przed wyborem firmy wykonującej takowy odwiert, zadbać o badanie elektrooporowe które pozwoli dobrać odpowiednią lokalizację na działce oraz sprawdzi na jakiej głębokości należy spodziewać się wody. Następnie śmiało możemy przejść do wykonania odwiertu dla studni, doborze odpowiednich rur które pozwolą oddzielić wodę od bakterii, etap ten jest najważniejszy i istotne jest w nim dobranie odpowiednich narzędzi aby w przyszłości klient bądź właściciel mógł cieszyć się zdrowym źródłem wody. Następną pozycją przy procesie tworzenia studni głębinowej jest tworzenie przestrzeni pomiędzy ścianą wykonanego odwiertu, a filtrami. Przed uzyskaniem wody pitnej, wykonuje się pompowanie oczyszczające dzięki któremu określamy wydajność studni. Końcowym etapem jest wybór odpowiedniej pompy oraz przyłączeń do budynków (jeżeli taki jest cel powstania studni głębinowej). Po wszystkich etapach, możemy cieszyć się zdrową i czystą wodą.
2. Rodzaje studni. Która najlepsza dla Twoich potrzeb?
Wydawać by się mogło że temat studni jest w zasadzie prosty i nie ma tutaj nad czym się zastanawiać. Jednak zagłębiając sie bliżej tematu odwiertów, przyłączy pojawia się pytanie. Który rodzaj studni spełni moje oczekiwania? Najbardziej popularne i spotykane studnie to głębinowe, kręgowe oraz abisyńskie.
Te pierwsze tzw. studnie głębinowe to najczęściej wybierany rodzaj studni z pompą głębinową. Dzięki swojej specyfikacji pozwalają na wydobywanie wody z kilku do kilkudziesięciu metrów dając znacznie lepszą jakość. Jej wydajność jest na wysokim poziomie, jednak koszt jest nieco wyższy niż w przypadku innych opcji. Na ten moment studnie głębinowe cieszą się najlepszym wyborem co oznacza że ich jakość pozyskiwania wody w dużym stopniu zadowala odbiorców.
Studnia abisyńska inaczej zwana abisynką, to rodzaj studni które pozwoli nam na wiercenie otworu o głębokości nie większej niż 10 metrów. Może ona świetnie sprawdzić się przy podlewaniu ogrodu, warzywniaka jednak nie będzie wystarczająca dla użytkowania przez większe gospodarstwo. Przy użytkowaniu odpowiednich filtrów, może być używana jako źródło wody pitnej. Dzięki płytkiemu osadzeniu jej budowa nie jest skomplikowana oraz jest przykładem taniego rozwiązania.
Studnia kopana jej głębokość oscyluje na około 20 metrów w głąb ziemi. Wykonanie jej zazwyczaj jest ręczne, a charakterystyczne dla jej powstania są kręgi betonowe które są wpuszczane do ziemi by chronić wykop przed niechcianym osuwaniem. Wspomniane kręgi muszą być szczelnie scalone by do wody nie dostały się niechciane bakterie, zanieczyszczenia itd. Taki przykład studni jest dość wiekowy, wody często były czerpane przy pomocy kołowrotka czy wiadra zamocowanego na drążku/sznurku- obecnie do jej budowy wykorzystuje się tzw. pompę elektryczną.
3. Kluczowe elementy konstrukcji studni głębinowej.
Na początku można zastanowić się jaka głębokość powinna mieć studnia głębinowa? Na to niestety ma wpływ wiele czynników. Czytając punkt wyżej studnie kopane czy abisyńskie mają małą głębokość dlatego też pozwalają na mniejszy pobór wody. Studnie wiercone, głębinowe sięgają od kilku do kilkuset metrów w głąb ziemi. Przed ustaleniem głębokości odwiertu warto zadbać o badania geofizyczne takie jak badania elektrooporowe (ERT). Ich podstawą jest sprawdzenie warunków hydrogeologicznych oraz budowy geologicznej. Podczas badania uzyskujemy przekrój rozkładu oporności wzdłuż profilu, badanego gruntu.
Miejsce wykopu nie będzie zależeć więc tylko od uniknięcia źródeł zanieczyszczeń czy naszej wyobraźni i chęcią wykopu w miejscu wskazanym przez nas. Powinno być ono zawsze poprzedzone badaniami by uchronić się przed próbnym, nie trafionym odwiertem i znaleźć warstwę wodonośną która pozwoli nam cieszyć się dużą ilością wody. Przy jej lokalizacji nie możemy zapomnieć o minimalnych odległościach np. od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba czy kanalizacji. Studnie osiągające rozmiary do 30 metrów nie wymagają pozwolenia wodno prawnego. Przed rozpoczęciem budowy studni głębinowej zaleca się zapoznać z przepisami ochrony środowiska ponieważ niektóre z nich mogą uniemożliwić jej powstanie.
4. Proces instalacji studni głębinowej krok po kroku.
Proces tworzenia studni głębinowej wymaga trzymania się określonych czynników pracy, dokładnego planowania które zapewni nam trwałość inwestycji na lata. Jej wykonanie co do czasu nie ma określonych wymogów dlatego możemy zadbać o nią zarówno latem jak i zimą. Jednak warto pomyśleć o terenie na którym ma się ona znajdować czy na działkę jest w stanie dotrzeć niekiedy ciężki sprzęt. Po przeprowadzonym badaniu ERT, odwiercie przychodzi czas na dobór pompy. Na rynku spotkać się możemy z pompami samozasysającymi- które niestety zużywają dość dużo energii i są przy tym głośne, bądź zanurzonymi (znajdują się one poniżej lustra wody). Ten rodzaj w przeciwieństwie do wcześniejszego może pracować na większej głębokości, jednak może on nie zachęcać swoją ceną. Koszty tej inwestycji są ciężkie do oszacowania ponieważ zależą od wielu czynników. Im warstwa wodonośna będzie znajdować się płyciej, a jej wydajność będzie większa tym odwiert będzie stawał się tańszy.
Ceny w jakich wahają się odwierty to przedział pomiędzy 200-400 zł. Aby woda cieszyła nas swoją jakością musimy zadbać o jej badanie. Najczęściej ich użytkownicy skarżą się na duże ilości żelaza oraz manganu, a także skażenia do których będzie potrzeba zaopatrzać się w specjalistyczne narzędzia. Jeżeli zależy nam na swoim zdrowiu, nie zwlekajmy i zabierzmy próbkę do pobliskiego laboratorium lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na koniec wspomnę o doborze firmy wiercącej. Dobrze by była ona lokalna i cieszyła się rzetelną opinią. Sprawdźmy co wliczone jest w cenę usługi i jakie są kompetencje osób wykonujących odwiert.
+ 48 791 971 094