Studnia kopana – tradycyjne rozwiązanie czy przeżytek?

Czym jest studnia kopana i jak działa?

Obecnie na rynku studniarskim najczęściej wykonuje się studnie głębinową. Jest to przydomowa studnia wiercona, gwarantująca dosyć dużą wydajność i bezobsługowość. Jednak oprócz niej słyszy się też o studniach abisyńskich czy kopanych. Ta druga, jest dobrą alternatywą jeśli zamierzasz odejść od metody wierconej, bądź możliwości geologiczne gruntu nie pozwalają na zbudowanie studni głębinowej. Często spotkać się można z opinią o studni kopanej, jako o przeżytku. Jednak dużym plusem jej posiadania jest fakt, że możemy wykonać ją samodzielnie. Podkreślić tu należy, że wybieranie ziemi pod umieszczenie w niej kręgów nie należy do łatwych, a wykopanie otworu i umieszczenie w niej kręgów nie jest zakończeniem jej powstania. Jeśli studnia ma służyć do otrzymywania wody pitnej, tak samo jak i w przypadku innych studni należy poddać ją badaniom. Gotowy otwór należy zabezpieczyć pokrywą, a w jej wnętrzu zadbać o sprzęt taki jak: zestaw hydroforowy czy pompa głębinowa za zbiornikiem.

Główne zalety studni kopanych – dlaczego były tak popularne?

Kopanie studni to jedna z najbardziej naturalnych metod pozyskania wody pitnej. Jej pierwszą zaletą jest to, że praktycznie każdy może ją wykonać sam.
W niektórych przypadkach z powodu niewielkiej głębokości, woda z takiego ujęcia może mieć w sobie zanieczyszczenia.
Dostęp do sieci wodociągowej szczególnie na terenach wiejskich jest wciąż ograniczony dlatego już od dawien, dawna taki rodzaj studni był najprostszym sposobem pozyskania wody pitnej w gospodarstwie. Studnia stanowiła jedyne źródło wody, a jej powstanie należało do niezbyt skomplikowanych. Gospodarze wzajemnie sobie pomagając kopali niezbyt wielkie otwory ręcznie, pobierając wodę z najpłytszej warstwy.

Gdy rozwój technologii był bardzo okrojony, do jej wyznaczania zapraszano tzw. „różdżkarzy”, którzy wskazywali miejsce warstwy wodonośnej. Studnia ta zazwyczaj miała i ma niewielką głębokość od 4-12 metrów. Wszystko zależy od gruntu, jeśli jest on gliniasty jesteśmy zmuszeni kopać głębiej. Wraz z rozwojem techniki, zauważono że studnie kopane nie gwarantują tej samej wydajności co wiercone. Następną zaletą, będzie niski i stosunkowo łatwy proces samego montażu. Podsumowując studnie kopane dawniej, były świetnym wyborem ponieważ technologia była bardzo mizerna, a taka metoda dawała dostęp do wody pitnej w domu przy niewielkich kosztach. Obecnie taki rodzaj może być nie wystarczający i zalecany w miejscach słabo zurbanizowanych.

Wady studni kopanych – dlaczego odchodzi się od tego rozwiązania?

Studnia to świetna alternatywa dla przyłącza wodociągowego. Kiedyś najpopularniejszymi były studnie kopane, dziś rzadko wykonywane otwory zabezpieczone betonowymi kręgami. Pierwszą wadą o której należy wspomnieć, jest nie spełnienie obecnych standardów w zakresie nie tylko wydajności ale też jakości pobierania z niej wody. Ujmowanie wody z tak płytkich warstw wodonośnych, będzie sprawdzać się tylko wtedy, gdy jakość jest na przyzwoitym poziomie. Pobór wody z tak niskich poziomów, często jest narażony na dostawanie się szkodliwych substancji z ziemi. Kolejną kwestią jest wysoka zawartość piasku, co może stanowić spory problem dla zamontowanej w niej pompy. Nie zawsze skomplikowane procesy uzdatnianie będą się opłacać. W takich inwestycjach, często spotykamy się z wysychaniem studni, co w skutkach przekłada się na zanikanie wód z pierwszego poziomu. Studnia kopana to dobre rozwiązanie w przypadku pewności, co do stanu wody.

Jakie materiały są używane do budowy studni kopanych?

Studnie kopane tak samo jak i wiercone nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego (do 30 metrów), o ile pobór wody nie przekracza 5 metrów sześciennych na dobę. Taka ilość wody, jest wystarczająca dla gospodarstwa domowego. Aby studnia mogła powstać, należy uwzględnić kwestie prawne, takie jak: odległość od granicy działki, od budynków inwentarskich, przewodu kanalizacji, itd. Kolejną kwestią jest odpowiednia lokalizacja. Powiedzenie że woda jest wszędzie, może być mylne szczególnie w przypadku kolejnego otworu i widocznych zniszczeń na posesji. Dlatego zaleca się, przed przystąpieniem do jej kopania wykonać pomiar elektrooporowy.

Pozwoli Ci on znaleźć najlepszą lokalizację oraz głębokość na jakiej można spodziewać się lustra wody. Dzięki takim działaniom, będzie wiadome ile kręgów betonowych należy zakupić. Samo kopanie nie jest czynnością łatwą i trzeba uważać na niebezpieczeństwa. Betonowe prefabrykaty są bardzo ciężkie, a przy ich montowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Przed położeniem pierwszego kręgu, należy odpowiednio przygotować podłoże, początkowe prace można wykonać samodzielnie, jednak w późniejszych etapach będzie potrzebna dodatkowa pomoc. Dokładny czas kopania jest ciężki do oszacowania, wszystko zależy od głębokości (im większa tym czas się wydłuża).

Studnia kopana a głębinowa – porównanie efektywności i trwałości.

Studnia kopana swoją popularność zyskała dzięki prostocie oraz zasadniczo niskiej kwocie wykonania. Zasięg podczas jej budowy sięga nie więcej niż 10-15 metrów w głąb gruntu. Poprzez uzyskanie tak niskiej głębokości, studnie kopane są częściej narażone na zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne, które dostają się podczas stosowania nawozów, nieszczelnych szamb. Woda z takiego ujęcia staje się niezdatna do spożycia. Inną sprawą jest rozwiązanie dla osób, które taką inwestycje planują wyłącznie do nawadnia np. ogrodu. Należy jednak pamiętać, że ilość wody może być dla nas zbyt mała.


Obecnie coraz częściej ludzie decydują się na studnie głębinowe, które nie wysychają tak często jak w przypadku poprzednich. Koszty budowy zależą od wielu czynników, rodzaju oraz głębokości odwiertu, wyboru pompy oraz wykonania przyłącza. Swoją popularność zawdzięczają dużej wydajności. Woda z takiego miejsca, pobierana jest na dużo większej głębokości, często przekraczającej 20 metrów. Lokalizacja wiercenia studni, zależy od różnych czynników. Przede wszystkim są to uwarunkowania geologiczne danego terenu. W zapoznaniu się z nimi, pomoże Ci nasza firma. Pomożemy nie tylko w doborze miejsca ale też w uzyskaniu najlepszej głębokości. Nasza metoda w porównaniu do próbnych odwiertów, jest nieinwazyjna. Opiera się na sprawdzeniu rodzajów gruntu i ich oporów. Znajomość występowania poszczególnych warstw wraz z miąższością jest niezbędna do dalszych prac przy wykonaniu otworu studziennego.

Zamów usługę szukania wody dla studni kopanej lub głębinowej!

+48 791 971 094