Woda na działce – jak i kto ją znajduje?

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Baza wiedzy
  6. /
  7. Woda na działce –...

1. Jakie metody lokalizacji wód gruntowych są najskuteczniejsze?

Woda na działce – jak znaleźć źródło wody na działce? Kto odpowie nam na pytanie na jakiej głębokości należy wykopać studnie? To dwa z ogromu pytań przed którym staje ogromna ilość osób zaczynająca przygodę z nową inwestycją. Bardzo duże znaczenie ma tutaj metoda oraz odpowiednio wykwalifikowana osoba, która podejmie po analizie map przeprowadzi pomiar oraz po otrzymaniu wyników, wytłumaczy nam gdzie wody możemy się spodziewać.  Tu często spotkać możemy opinie na temat radiestetów, którzy za pomocą „różdżki” mogą pomóc określić problem oraz go rozwiązać. Jednak z naukowego punktu widzenia, taka technika nie została w żaden sposób  potwierdzona co pozwala nam w szybki sposób zauważyć, że taka osoba nie powinna pomagać przy lokalizacji wód podziemnych. Dużą pomocą okazać się mogą mapy hydrogeologiczne, zawierające lokalizację wraz z charakterystyką ujęć wód podziemnych na podstawie danych GIS.  

Innym problem, podczas doboru metody jest sprzęt jakim dana firma dysponuje. Niestety ale spora ilość osób, nie zdaje sobie sprawy z tego, że obecnie na rynku istnieją różne „chińskie specyfiki”, którym daleko do uzyskania rzetelnych pomiarów. Nasza firma nie jednokrotnie spotkała się już z klientem, który został nieświadomie oszukany kusząc się niższą ceną  za wykonaną usługę. Jedną z najbardziej znanych metod do lokalizacji poziomów wodonośnych jest badanie elektrooporowe gruntu, które wykorzystuje zróżnicowane właściwości elektryczne ośrodka gruntowego. Taka metoda z pewnością sprawdzi się u osób, które pragną postawić studnie o dużej wydajności.  Wielu właścicieli, decyduje się też na tzw. odwierty próbne po np. wcześniejszych rozmowach z sąsiadami czy sprawdzeniu okolicznych zabudowań.


2. Kto może legalnie wykonać odwierty wodne na działce?

Jako szczęśliwi posiadacze własnego źródła wody, korzystamy z ekologicznego i niedrogiego pozyskiwania, a także od uzależniamy się od wody miejskiej. Zagłębiając się w przepisy dotyczące powstanie studni głębinowej na działce, dowiadujemy się że można wybudować ją w dowolnym miejscu działki, pamiętając o odsunięciu o minimum 5 metrów od granicy posesji, a także zachować odległość w przypadku zbiorników na szambo itp. Przebieg wiercenia oraz montażu studni nie jest skomplikowany, jednak należy pamiętać o zleceniu go profesjonalnej firmie, która zadba o jej odpowiednie zabudowanie chroniąc nas przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Studnia głębinowa to świetne rozwiązanie, gdy w naszym otoczeniu nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Jeśli jesteś rolnikiem i Twoje zapotrzebowanie na wodę ciągle rośnie to również będziesz zadowolony z tego rozwiązania. Podsumowując decydując się na odwiert studni głębinowej, nie musimy liczyć się z ogromną ilością dokumentów. Jeżeli w planach mamy budowę nie głębszą niż 30 m nie jest nam potrzebne żadne zezwolenie, pozostaje nam więc tylko zadbać o wykwalifikowane firmy i cieszyć się z nowej inwestycji. Głębsza studnia, pozwoli nam na szersze zastosowania i będzie nam wtedy potrzebna pozwolenie wodno prawne.


3. Jakie są koszty poszukiwania i instalacji studni na działce?

Cena za wykonanie usługi jest ustalana indywidualnie. W przypadku odwiertu wymienić należy takie czynniki jak: głębokość, rodzaj planowanej studni, ukształtowanie terenu, warunki gruntowo-wodne, a także region w jakim się znajdujemy. Dodatkowe koszta rosną gdy woda na działce którą dysponujemy nie nadaje się do użytku domowego. Musimy wtedy liczyć się z zastosowaniem specjalnych filtrów, sprawdzeniem czy jakość wody poprawiła się oddając jej próbkę do prywatnego laboratorium/sanepidu i w dalszym ciągu prowadzić obserwację pod kątem jej jakości, zapachu, smaku, mętności itp. Kierując się wyborem firmy, pamiętać należy że tanio, nie zawsze równa się dobrze, a inwestycja wykonana źle w przyszłości będzie skutkować nam awariami. Nasuwa się pytanie czy jest możliwość zaoszczędzić na wierceniu studni?

Ależ oczywiście! Przed jej rozpoczęciem, zadbaj o wykonanie  pomiaru elektrooporowego, aby zlokalizować warstwę wodonośną. Ślepy odwiert to strata nie tylko pieniędzy ale i czasu.  Na koszt takiej usługi, składać się będzie indywidualna wycena po uzyskaniu informacji o miejscu planowanej inwestycji, wykonanie pomiaru oraz jego szczegółowe opracowanie. Koszta uzależnione będą również od głębokości przeprowadzanego badania oraz stopnia zagospodarowania działki. Dzięki współpracy z profesjonalistami, będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie po zakończonej usłudze.

Realizacje szukania wody na działce


4. Czy warto samemu szukać wody na działce, czy zlecić to specjalistom?

Własna studnia na działce, to spora pomoc finansowa. Jest ona możliwa, jeżeli uda się nam znaleźć wody gruntowe w zadawalającej nas ilości. Wiele osób doszukuje się  informacji na temat położenia żył wodnych w mapach hydrogeologicznych, a także przez tzw. „pocztę pantoflową”. Poszukiwanie wody na działce może odbywać się przez interpretację natury. Do najbardziej oczywistych wskazówek, zaliczyć możemy roślinność; w przyrodzie występowanie niektórych gatunków może być jednoznaczne z bliskością wód podziemnych. Inne zauważalne gołym okiem czynniki, to: zmiany koloru ziemi, gleby oraz wilgotności. Zapoznanie się z tymi wskaźnikami może być dla nas cenne, chodź nie powinno stanowić pewności przy doborze miejsca do odwiertu. Jeżeli stosujemy domowe metody poszukiwania wody, pamiętajmy o bezpieczeństwie zwłaszcza gdy w planach mamy używanie narzędzi.

Eksperymenty, przyroda czy inna domowa metoda nie powinna odsuwać nas od konsultacji z doświadczonymi firmami. Korzystając z metody elektrooporowej masz możliwość precyzyjnego określenia oraz rozpoznania warstw geologicznych. Jest powszechnie wykorzystywana nie tylko przez geofizyków ale i archeologów. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, a dzięki pomiarowi możliwe jest znajdowanie osłabienia w konstrukcji gruntu, monitorowanie osuwisk. Zaletami tej metody jest efektywność- dająca szybkie rozpoznanie obszarów, atrakcyjność finansowa czy stosunkowo wysoka dokładność badania.
Dostęp wody na działce to kluczowy element podczas planowania zakupu nieruchomości, jej sprzedaży czy budowy domu. 

Potrzebujesz zapewnić sobie źródło wody i znaleźć optymalne miejsce odwiertu dla studni głębinowej?